Simona Halep s-a calificat în sferturile turneului de la Wimbledon

Simona Halep s-a calificat în sferturile turneului de tenis de la Wimbledon, după ce a învins-o, luni, pe Madison Keys (locul 9 WTA) cu scorul de 6-7, 6-4, 6-3. Beneficiind și de accidentarea din setul al treilea a jucătoarei americane, Halep a întors scorul, după ce a pierdut, la tie-break, primul set și urmează să o întâlnească în sferturi pe Angelique Kerber (nr. 2 WTA). Simona Halep a avut șansa de a câștiga primul set, când la scorul de 4-4 la game-uri a făcut primul break. Keys a reușit, însă, să facă imediat rebreak-ul și a egalat la 5. În game-ul care a urmat, românca reușește, din nou, să câștige pe serviciul americancei, preluând conducerea cu 6-5. Simona își pierde însă, din nou, serviciul și scorul devine 6-6. În tie-break, Madison Keys a dovedit că are nervii mai tari și s-a impus cu 7-5, adjudecându-și primul set cu 7-6. Setul al doilea a început cu un break reușit de americancă, după care Simona egalează la 2. Se merge cap la cap, până spre final, când Halep reușește break-ul decisiv și câștigă setul cu 6-4. Ultimul set a fost unul fără istoric, în condițiile în care Keys a acuzat încă de la început dureri la coapse, nereușind să se mai ridice la nivelul etalat în primele două seturi.