România s-a calificat în semifinalele CM de handbal feminin (under 20)

Selecționata României s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin Under-20 de la Moscova, marți, după ce a dispus de Croația cu scorul de 21-20 (11-10), în sferturile de finală. România s-a desprins după pauză la 15-11, a avut 18-14, 19-16 și 20-18, dar Croația s-a apropiat la un singur gol în minutul 55, 20-19. România a făcut 21-19 (56), adversarele au punctat din nou pentru 21-20 când mai erau 74 de secunde de joc, dar scorul nu s-a mai modificat. Alina Ilie a fost cea mai bună marcatoare a echipei noastre, cu 8 goluri. Pentru echipa antrenată de Ion Crăciun au mai înscris Alexandra Dindiligan — 5 goluri, Cristina Laslo — 3, Andreea Taivan — 2, Anca Polocoșer — 2, Lorena Ostase — 1. România va juca în semifinale cu Danemarca, joi, de la ora 17,30 (ora României). Danezele au trecut în sferturi de Suedia cu 22-15. În cealaltă semifinală se vor înfrunta Germania și Rusia (joi, 20,00).