Rugby – Superliga CEC Bank: Steaua București – Politehnica Iași 37-11 (18-7)

Politehnica Iași a pierdut meciul disputat duminică în deplasare, la București, în fața Stelei, cu scorul de 11-37 (8-17), însă evoluția elevilor lui George Sava a fost una curajoasă și dătătoare de speranțe pentru întâlnirile viitoare din Superligă. Ieșenii au început foarte bine meciul, reușind să deschidă scorul în urma unei lovituri de pedeapsă, transformată de Daniel Plai. Gazdele egalează tot printr-o lovitură de pedeapsă, transformată de Florin Vlaicu, după care roș-albaștrii înscriu primul eseu al partidei, în minutul 20, prin Vlad Bădălicescu. Moldovenii nu se  lasă mai prejos și Ștefan Drușcă reușește, la rându-i, un eseu spectaculos, lovitura de pedeapsă fiind, din păcate, ratată de Daniel Plai. Spre finalul primei reprize, gazedele punctează din nou prin același Vlad Bădălicescu (eseu), lovitura de pedeapsă fiind transformată de Florin Vlaicu și Steaua conducea la pauză cu 17-8. În repriza secundă, Florin Vlaicu reușește o nouă transformare, după care Daniel Plai reduce din diferență. Odată cu apropierea finalului partidei, oaspeții au căzut din punct de vedere fizic, permițându-le roș-albaștrilor să se distanțeze pe tabela de scor, în urma a două eseuri reușite de Moyake și Tudor Boldor. Același Tudor Boldor a reușit faza meciului, înscriind un drop-goal de la aproximativ 45 de metri. În celelalte meciuri ale etapei: Universitatea Cluj – Dinamo București 25-20 și CSM Olimpia București – Timișoara Serences 16-12. După trei etape, clasamentul Superligii CEC Bank arată astfel: 1. Steaua București – 14 p, 2. CSM Știința Baia Mare – 6 p, 3. Dinamo București – 6 p, 4. Timișoara Serences – 5 p, 5. Politehnica Iași – 5 p, 6. Universitatea Cluj – 4 p, 7. CSM Olimpia București – 4 p. În etapa viitoare, sâmbătă, 20 august, Politehnica Iași va întâlni pe teren propriu, pe Universitatea Cluj. (E.M.)