Preliminarii CE Under 21: Danemarca – România 3-1 (3-0)

Selecționata de tineret a României a fost învinsă de formația similară a Danemarcei cu scorul de 3-1 (3-0), marți seara, la Aalborg, într-un meci din preliminariile Campionatului European de fotbal Under-21 din 2017. Danemarca s-a impus prin golurile marcate de Pione Sisto (10) și Marcus Ingvartsen (35 — penalty, 39) și s-a calificat la turneul final din Polonia. Tricolorii, care au șanse minime de calificare de pe locul al doilea, au marcat prin George Miron (68). Tricolorii au fost mai ofensivi, mai insistenți după pauză, iar Ioniță a fost remarcatul primului sfert de oră, cu două șuturi puțin peste poartă (49, 61). Jucătorul Astrei Giurgiu a lăsat echipa României în zece oameni, după ce a primit cartonaș roșu în minutul 64, pentru o intrare brutală și nejustificată la Sisto. În ciuda acestui fapt, România a reușit să marcheze în inferioritate, prin fundașul George Miron (68), care a reluat sub bară mingea respinsă de portar la lovitura liberă executată de Marin. Același Miron a salvat un gol ca și făcut (77), respingând din plonjon de pe linia porții mingea expediată de Sisto. România a mai avut două situații notabile până la final, prin Păun (80) și Rotariu (90), însă aceștia au fost impreciși. În clasament, pe primul loc se află Danemarca, 22 puncte (8 jocuri), urmată de România, 16 p (9 j), Bulgaria, 14 p (8 j), Țara Galilor, 13 p (9 j), Luxemburg, 3 p (8 j), Armenia, 1 p (8 j). La turneul final din Polonia merg câștigătoarele celor nouă grupe preliminare și alte două reprezentative în urma unor jocuri de baraj. Cele mai bune patru ocupante ale locurilor secunde obțin biletele pentru play-off.