Formula 1: Nico Rosberg, învingător în MP al statului Singapore

Pilotul german Nico Rosberg (Mercedes) a obținut duminică al 8-lea său succes din acest sezon de Formula 1, după ce a câștigat Marele Premiu al Singapore disputat în nocturnă pe circuitul stradal Marina Bay. Rosberg, care a preluat șefia în clasamentul piloților după a 200-a sa cursă din Formula 1, a fost urmat în clasament de australianul Daniel Ricciardo (Red Bull) la 488/1000 și de britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) la 8sec038/1000. Cei doi piloți de la Ferrrari, Kimi Raikkonen și Sebastian Vettel au ocupat locurile 4 respectiv 5. Rosberg nu reușise până acum să urce pe podium în Singapore. Înaintea ultimelor 6 curse ale anului, Rosberg conduce în clasament cu 273 puncte, urmat de Hamilton 265, Ricciardo 179, Vettel 153, Raikkonen 148, Max Verstappen 129 etc.