Liga 1: CSM Politehnica Iași – ACS Poli Timișoara 0-1 (0-0)

CSM Politehnica Iași continuă degringolada în care se află în acest sezon, pierzând vineri seara, în Copou, cu scorul de 0-1 (0-0), în fața ultimei clasate din Liga 1, formația ACS Politehnica Timișoara, echipă aflată înaintea acestei partide la minus 9 în clasament. Elevii lui Nicolo Napoli au făcut unul dintre cele mai slabe meciuri din ultimii ani, fiind depășiți clar de o echipă care este ca și retrogradată. Mereu primii la minge și cu o poftă extraordinară de joc, oaspeții au realizat, la rându-le, una dintre cele mai bune partide din acest sezon, scorul înregistrat la final pe tabela de marcaj fiind unul mult prea îngăduitor față de evoluția din teren a celor două echipe. Timișorenii puteau deschide scorul în chiar secunda 31 a întâlnirii, după reluarea spectaculoasă pe spate a lui Doman (cel mai bun jucător de pe teren), însă Caparco a fost la post. În minutul 18, oaspeții au cerut penalty la o ținere în careu a lui Sariuc asupra lui Drăghici, însă arbitrul George Găman nu a acordat nimic. În partea a doua a jocului, în ciuda introducerii în teren a lui Andrei Cristea, Ștefănescu și Martin, ieșenii nu au reușit să-și creeze mari ocazii de gol la poarta lui Straton, cei care au fost mai periculoși în atac dovedindu-se și de această dată oaspeții. Astfel, în minutul 61, după o cursă extraordinară pe partea stângă a lui Șeroni, Drăghici deschide scorul, învingându-l pe bravul portar al Iașiului. În minutul 68, Doman expediază un șut-bombă de la 25 de metri, însă balonul expediat de mijlocașul bănățean grșeșete de puțin ținta. Cu trei minute înainte de final, oaspeții își puteam mări avantajul pe tabela de marcaș, însă Roșu ratează incedibil din șase metri, balonul fiind respins, in extremis, cu piciorul, de Caparco! CSM Politehnica Iași pierde pentru a doua oară în acest campionat acasă, ajungând la un îngrijorător minus 3 în clasamentul adevărului. La finalul meciului, antrenorul oaspeților, Ionuț Popa, a fost aclamat în picioare de către spectatori, care i-au cerut să rămână la Iași. Au evoluat echipele: CSM Politehnica Iaşi: Caparco – Voicu, Sarici, Creţu, Sato – Ciucur (min. 46 Martin), Mitici, Gheorghe (min. 74 Ștefănescu), Ţigănaşu – Boiciuc, Piccioni (min. 66 A. Cristea); ACS Poli Timişoara; Straton – Străuţ, Bocşan, Cânu (min. 46 Șeroni), Novak – Artean – Bărbuţ, Llorente, Cârstocea (min. 76 Roșu), Doman – Drăghici (min. 90+2 Sintean). În urma acestui rezultat, CSM Politehnica Iași ocupă locul 9 în clasament după 11 etape, cu 12 puncte. În etapa viitoare, ieșenii vor întâlni, în deplasare, vineri, 14 octombrie, de la ora 20.30, formația CFR Cluj. (E.M.)