Monica Niculescu, calificată în finala turneului de la Luxemburg

Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu s-a calificat, vineri, în finala turneului WTA de la Luxemburg, dotat cu premii totale de 226.750 dolari, după ce a întrecut-o pe olandeza Kiki Bertens, a treia favorită, cu 6-3, 6-3. Niculescu (29 ani, 50 WTA) s-a impus într-o oră și 26 de minute în fața unei adversare care de luni va fi în top 20. Bertens (24 ani) ocupă în prezent locul 23 în ierarhia mondială. Monica a fost condusă cu 3-1 în primul set, Bertens a avut chiar minge de 4-1, dar apoi românca a reușit o revenire formidabilă și a luat primul set cu 6-3. Niculescu a dominat setul al doilea și a condus cu 5-2 și 40-0, dar a ratat toate cele trei mingi de meci. În cele din urmă, Niculescu a transformat a șasea minge de meci și s-a calificat în finală. Bertens câștigase singurul meci anterior cu Niculescu, anul trecut, în sferturi la Poitiers (Franța, 100.000 dolari), cu 5-7, 6-0, 7-5. În finala, Niculescu o va înfrunta pe Petra Kvitova (Cehia), principala favorită a turneului. Niculescu și-a asigurat un cec de 17.258 de euro și 180 de puncte WTA. Monica Niculescu va juca a treia sa finală la Luxemburg, după ce în 2011 a fost întrecută de Victoria Azarenka (Belarus), cu 6-2, 6-2, iar în 2012 a fost învinsă de Venus Williams (SUA), cu 6-2, 6-3.