România, învinsă surprinzător de Germania în Rugby Europe Championship

În prima etapă a ediției 2017 din Rugby Europe Championship, România a pierdut la Offenbach în fața Germaniei, deși Stejarii au condus cu 24-6 și 38-20, de fiecare dată elevii lui Kobus Potgieter având puterea să revină pentru ca la final să se impună cu scorul de 41-38. În urma acestui rezultat România obține două puncte, cel ofensiv și cel defensiv. Partida a debutat cu o lovitură de pedeapsă concretizată de Florin Vlaicu, însă primul sfert de orp a aparținut gazdelor care au întors rezultatul dintr-o penalitate și un dropgol, ambele reusite de Raynor Parkinson. Mai mult chiar, Stejarii s-au văzut nevoiți să evolueze în 14 jucători după ce Jody Rose a văzut cartonașul galben. În ciuda inferiorității numerice România a marcat două eseuri, prin Mihăiță Lazăr, în urma unui mol prin care i-am dus pe germani până în propriul teren de țintă, respectiv Jack Umaga, după o acțiune frumoasă la mână, ambele încercări fiind transformate de Florin Vlaicu. Stejarii s-au distanțat cu eseul lui Ionuț Dumitru, dar Germania a revenit și până la pauză ecartul în favoarea echipei noastre a scăzut la patru puncte. Un eseu de penalizare și un altul reușit de Jaco Otto după o intercepție urmată de o cursă solitară au fost reușitele Germaniei, după 40 de minute rezultatul fiind 24-20 în favoarea României. Dupa reluare, Raynor Parkinson a ratat o lovitură de pedeapsă de la mijlocul terenului, iar Stejarii au răspuns cu încercarile lui Andrei Ursache, care a intrat în forță în terenul de țintă advers, și Ionuț Dumitru, cu o acțiune personală. Florin Vlaicu a transformat ambele reușite astfel că ne-am desprins la 38-20. Din păcate aveau să fie ultimele puncte în contul echipei noastre, iar Germania cu o revenire senzațională a întors soarta partidei, Dasch Barber, Jaco Otto si Marcel Coetzee semnând eseurile prin care a fost stabilit rezultatul final, 41-38. (sursa: www.sportclasic.ro)