Niombla Gnonsiane de la CSM Bucuresti(echipament indigo) incearca sa-si depaseasca adversara, vineri 28 Octombrie 2016, in Sala Polivalenta din Bucuresti, in timpul partidei de Liga Campionilor la handbal feminin, cu formatia Gyori Audi ETO KC din Ungaria. GEORGE FILIP/MEDIAFAX FOTO

CSM Bucureşti, cu un pas în „Final Four”-ul Ligii Campionilor

Deținătoarea titlului continental la nivel de cluburi, CSM București a învins vineri seara, în meciul tur al sferturilor de finală ale principalei competiții feminine, pe Ferencvaros FTC-Rail Cargo Hungaria și a luat o opțiune importantă pentru calificarea în faza finală a competiției. Disputată în sala Polivalentă ”Ioan Kunst-Ghermănescu” din Capitală, partida a debutat fericit pentru echipa oaspete, care a condus până în minutul 11 când Carmen Martin a adus egalarea la 7 pe contraatac după o paradă a Paulei Ungureanu. ”Tigroaicele” s-au detașat apoi pe tabelă la trei goluri 16:13 cu cinci minute înainte de final și au intrat la pauză cu două lungimi avans 17:15. În partea a doua a meciului, jucătoarele conduse pentru prima dată de pe bancă de suedezul Per Johansson au păstrat un avantaj de două sau trei goluri până în minutul 50, când oaspetele au reușit să se apropie la un singur gol 23:22. Finalul a aparținut, însă, fetelor noastre cu Bazaliu, Mehmedovici și Brădeanu ca realizatoare și au închis partida cu cinci goluri avans 30:25 (17:15). Isabelle Gullden a contabilizat 10 goluri și a fost secondată de Carmen Martin cu 7 reuşite, cele două contribuind cu mai mult de jumătate din golurile înscrise de deținătoarea trofeului. Pentru oaspete doar șase jucătoare au înscris, dintre ele evidențiindu-se Aniko Kovacsics cu 11 goluri marcate. Partida retur va avea loc sâmbăta viitoare, pe 15 aprilie, începând cu ora 17:45 la Budapesta, în Syma Sport and Event Centre.