FC Barcelona, eliminată de Juventus Torino în semifinalele UCL

FC Barcelona nu a reușit un nou miracol, iar Juventus Torino s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, miercuri seara, după 0-0 pe Camp Nou, în manșa secundă a sferturilor. Juventus a dovedit că este o echipă mai solidă decât PSG, eliminată de catalani după 0-4 și 6-1 în faza anterioară, torinezii rezistând la adăpostul senzaționalului 3-0 din tur. ”Bătrâna Doamnă”, călită în supertacticizatul campionat italian, sa dovedit a fi de neînvins pe Camp Nou, unde Barca nu a reușit nici măcar un gol sau o victorie de palmares. În repriza secundă, Barca a atacat cu Pique vârf de atac, dar Juve a avut prima șansă de gol de la reluare, prin Cuadrado (50), însă balonul a ocolit poarta. Messi (56) a reușit o acțiune de toată frumusețea, însă șutul său a fost deviat în corner. Tot vedeta argentiniană s-a aflat în prim-plan în min. 66, după o eroare a portarului Buffon, dar voleul lui Messi a trecut peste poartă. Nici șutul lui Sergi Roberto (69) nu a fost bine țintit. Barcelona nu a avut mai mult succes nici pe finalul partidei, însă Juventus a fost aproape să dea lovitura pe contre: ter Stegen (80) a apărat în fața lui Khedira, iar Umtiti a blocat șutul lui Lemina (85). Juve a pus astfel capăt unei serii de 15 meciuri consecutive câștigate de Barcelona pe teren propriu în cupele europene. Juventus și-a luat astfel o revanșă după ce a pierdut finala Champions League din 2015 în fața catalanilor, la Berlin (1-3). În celălalt meci din manşa secundă a semifinalelor, disputat miercuri seara, AS Monaco a învins-o cu 3-1 pe Borussia Dortmund, după ce în meciul tur, disputat în urmă cu o săptămână în Germania, monegascii s-au impus la limită, scor 3-2.