România a învins Marea Britanie în Fed Cup

Victoriile din meciurile de simplu de duminică au asigurat menținerea echipei României în Grupa Mondială II a Fed Cup by BNP Paribas. Tensiunea de ieri a fost spulberată de Simona Halep, învingătoare în fața Johannei Konta cu 6-1, 6-3 într-un meci în care i-a servit britanicei același meniu pe care l-a servit ea ieri Soranei Cîrstea. Un prim set controlat da capo al fine de jucătoarea formată pe terenurile de la Tenis Club IDU a fost urmat de un start mai bun al jucătoarei numărul 7 WTA, care conducea cu 3-1 în actul secund. Simona a revenit, însă, și cu o serie de cinci ghemuri consecutive a pus capăt partidei și comentariilor care au tensionat atmosfera din jurul acestei întâlniri dintre România și Marea Britanie. A urmat partida dintre Irina Begu și Heather Watson, una câștigată de compatrioata noastră cu 6-4, 7-5, dar nu fără emoții, pe parcursul a două ore de joc. Al doilea set a durat aproape 80 de minute, mai mult decât întregul meci de deschidere al zilei, și asta datorită unor ghemuri îndelung disputate spre deliciul publicului, mai ales pentru finalul fericit al partidei. După un break obținut în ghemul 7, Irina nu reușește hold-ul și apoi ratează trei șanse de a trece la conducere cu 5-4. După ce egalează la 5, bucureșteanca reușește un nou break în ghemul 11 și închide cu mână sigură partida și, practic, întâlnirea. În meciul de dublu care a închis ziua, Simona Halep a înlocuit-o pe Sorana Cîrstea și a evoluat alături de Monica Niculescu împotriva perechii Laura Robson/Jocelyn Rae. Britanicele au învins cu 6-3, 1-6, 10-8, scorul final al întâlnirii fiind România – Marea Britanie 3-2.