Calificare cu emoţii pentru Simona Halep în „optimile” turneului de la Madrid

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, deținătoarea titlului, s-a calificat marţi cu mari emoții în optimile de finală ale turneului WTA de la Madrid, dotat cu premii totale de 5.439.350 de dolari, marți, după ce a trecut de italianca Roberta Vinci cu scorul de 6-3, 2-6, 7-6 (2). Halep (25 ani, 8 WTA) a obținut victoria în fața italiencei (34 ani, 34 WTA) după o oră și 55 de minute, grație unei reveniri remarcabile în setul decisiv. Halep o conduce acum cu 5-2 pe Vinci, în fața căreia câștigase ultimele trei meciuri. Italianca s-a impus în 2012 la Paris, în primul tur, cu 6-4, 6-4, și în 2013, tot la Paris, cu 6-0, 6-3, iar Simona a învins în 2012 la Barcelona, cu 6-1, 6-3, în optimi, în 2013 la Roma, cu 6-4, 6-2, în optimi, și tot în același an la ‘s-Hertogenbosch, în optimi, cu 6-0, 6-1, precum și în 2014, în finală la București, cu 6-1, 6-3. În urma acestui succes, românca și-a asigurat un cec de 68.010 euro și 120 puncte WTA, iar următoarea sa adversară va fi Samantha Stosur, pe care Halep a învins-o la sfârșitul lunii martie, în optimi la Miami, cu 4-6, 7-5, 6-2.