Simona Halep s-a calificat în optimi la Toronto

Simona Halep s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA de la Toronto, dotat cu premii totale de 2.434.389 dolari, după ce a învins-o, miercuri, pe Magdalena Rybarikova, cu 6-3, 6-4. Românca, a doua favorită a competiţiei şi deţinătoarea titlului la Rogers Cup (anul trecut, la Montreal), s-a impus după o oră şi 38 de minute în faţa unei adversare venite din postura de lucky loser. În urma acestei victorii, Halep şi-a asigurat un cec de 28.030 dolari şi 105 puncte WTA, iar în optimi o va înfrunta pe cehoaica Barbora Strycova (31 ani, 26 WTA). Simona conduce cu 3-1 în meciurile directe, obţinând ultima victorie anul acesta, la Stuttgart, cu 6-2, 6-3, în optimi.Meciul va incepe în jurul orei 21.00, fiind al treilea  programat pe arena centrala. Dacă se va califica în sferturi la Toronto, Simona Halep o va întâlni pe americanca Catherine Bellis sau pe Caroline Garcia din Franţa. Meciurile zilei de astăzi la turneul WTA de la Toronto: Karolina Pliskova (1) – Naomi Osaka, Catherine Bellis – Caroline Garcia, Agnieszka Radwanska (10) – Caroline Wozniacki (6), Lucie Safarova – Ekaterina Makarova, Barbora Strycova – Simona Halep (2), Angelique Kerber (3) – Sloane Stephens, Elina Svitolina (5) – Venus Williams (9), Ashleigh Barty – Garbiñe Muguruza (4).