Atletico Madrid a câştigat Europa League

Echipa spaniolă Atletico Madrid a câştigat, miercuri seara, finala Europa League din acest sezon, în faţa grupării franceze Olympique Marseille, cu scorul de 3-0 (1-0). Meciul a fost dominat autoritar de Atletico Madrid, formaţie care îşi trece, astfel, în cont cel de-al treilea trofeu Europa League din istorie, dupa cele cucerite în 2010 şi 2012. Griezmann a deschis scorul la jumătatea primei reprize, după ce Marseille ratase prin Germain la 0-0 şansa deschiderii scorului. Scăpat singur, atacantul echipei din Hexagon a trimis peste poartă. În minutul 32, Marseille a primit o grea lovitură, după accidentarea lui Payet, principalul om de gol al echipei franceze. La cinci minute după pauză, Griezmann a majorat avantajul lui Atletico, cu o reluare din interiorul careului. Godin a fost aproape de 3-0 în minutul 53, cu o lovitură de cap care a trecut puţin peste, după o centrare din corner. Intrat în locul lui Germain pentru ultimul sfert de oră, Mitroglu a ratat în minutul 81 cea mai mare ocazie a meciului pentru Marseille. Centrare din dreapta şi atacantul grec a reluat cu capul în bară, fază la care portarul Oblak era bătut. Pentru Franţa este cea de-a 12-a finală europeană pierduta din cele 15 disputate, în timp ce Marseille pierde a patra finală dintr-un totald e cinci jucate până acum. (sursa:www.onlinesport.ro)