Simona Halep, debut cu dreptul la turneul de la Madrid

Simona Halep (nr. 3 WTA) s-a calificat în turul al doilea al turneului de tenis de la Madrid, după ce a trecut, duminică, cu scorul de 6-0, 6-4 de Margarita Gasparian (Rusia). După un prim set excelent, câştigat la zero în numai 23 de minute, românca a avut ceva probleme în setul al doilea, când a fost condusă de sportiva din Rusia cu 5-4 la game-uri. Simona şi-a revenit, însă, repede, a câştigat setul şi, implicit, meciul. Într-o altă partidă, disputată tot duminică, Sorana Cârstea a produs una dintre surprizele turului inaugural al turneului care se desfăşoară în capitala Spaniei, după ce a trecut cu 3-6, 6-4, 6-1, de americanca Madison Keys, finalista de anul trecut de la US Open.  La rândul ei, Mihaela Buzărnescu a trecut şi ea de primul tur, după ce a învins-o, scor 6-3, 6-2, pe Ajla Tomijanovic din Austria. În urma meciurilor disputate duminică s-au mai calificat în turul doi la Madrid liderul clasamentului mondial, Naomi Osaka (6-2, 7-6 cu Daniela Cibulkova), Kristina Mladenov (6-3, 6-1 cu Barbora Strykova) şi Petra Martic (7-5, 7-6 cu Garbine Muguruza).