Corona Brașov a câștigat derby-ul Ligii MOL la hochei pe gheață

korona derbyPe gheaţa Patinoarului Olimpic Braşov s-au întâlnit în cadrul Ligii MOL cele două echipe româneşti Corona Braşov Wolves şi HSC Miercurea Ciuc. A fost un meci disputat în care echipa din Miercurea Ciuc a lăsat o buna impresie, însă, Corona Braşov Wolves a reuşit să se impună cu 3-1 (0-1, 2-0, 1-0). Ciucanii au  marcat primii, prin Biro Otto (min.17:52), după care reprizele a doua şi a treia au aparţinut lupilor care au întors rezultatul, prin golurile înscrise de Zsolt Molnar (min.20:55), Petres Tivadar (min. 30:40) şi Peter Klouda (min.55:00). În acest fel Corona Braşov Wolves  obţine a cincea victorie consecutivă în Liga MOL. De menţionat şi că la acest meci s-a folosit din nou pauza comercială, dupa ce la Cupa Continentală, desfăşurată tot la Braşov, în premieră s-a recurs la o astfel de întrerupere a meciurilor.