HCM Baia Mare s-a calificat în grupele principale ale Ligii Campionilor

baia mare in principaleHCM Baia Mare a fost învinsă de formația franceză Metz Handball cu scorul de 24-23 (10-12), în Sala Sporturilor ”Lascăr Pană”, în ultimul său meci din Grupa D a Ligii Campionilor la handbal feminin, însă a obținut calificarea în grupele principale ale competiției, după ce Larvik (Norvegia) a învins, sâmbătă seara, cu scorul de 35-24, pe MKS Lublin (Polonia). Campioana României s-a calificat în faza superioară a competiției de locul al treilea în Grupa D preliminară și va porni cu zero puncte. HCM a plătit din nou prețul ratărilor nonșalante, irosind nu mai puțin de nouă situații de unu la unu cu portarul advers (trei aruncări de la 7 metri). Metz, care în meciul tur câștigase la o diferență de zece goluri (34-24), s-a aflat în marea majoritate a timpului la controlul jocului, HCM fiind echipa care a fost nevoită să alerge după egalare. După ce între minutele 17 și 24 nu s-a marcat deloc, finalul primei reprize a aparținut, totuși, băimărencelor, care au înscris de trei ori la rând, scorul la pauză fiind de 12-10, după ce în minutul 27 era 9-10. În debutul părții secunde, HCM a reușit doar cinci minute să se mențină în avantaj pe tabelă (14-14, min. 35), pentru că formația din Hexagon a înscris patru goluri consecutive, de la 14-12 (34) la 14-16 (38) și a trecut din nou la conducere. Metz a avut și trei goluri în plus, 17-20 (48), 19-22 (54), 20-23 (55), HCM a forțat un egal in extremis, dar a fost prea târziu. Pentru echipa antrenată de Costică Buceschi au înscris Valentina Ardean Elisei – 5 goluri, Ksenia Makeeva – 5, Ekaterina Davîdenko – 3, Alexandra Do Nascimento – 2, Elena Gjeorgjievska – 2, Ada Nechita – 2, Eliza Buceschi – 1, Camilla Herrem – 1, Anastasia Lobaci – 1, Luciana Marin – 1. Golurile oaspetelor au fost marcate de Ana Gros – 6, Grace Zaadi Deuna – 6, Jurswailly Luciano – 5, Nina Kamto Njitam – 3, Paule Baudouin – 2, Lara Gonzales Ortega – 2. În clasament, pe primul loc s-a clasat Larvik (12 p), urmată de Metz (7 p), HCM Baia Mare (4 p) și MKS Selgros Lublin (3 p). Primele trei clasate s-au calificat în grupele principale, cu punctajul obținut între ele.