Rugby: Lupii București speră într-o prestație onorabilă pe terenul echipei galeze Newport Dragons

Lupii-BucurestiSelecționata Lupii București speră să facă o figură onorabilă în meciul cu formația galeză Newport Gwent Dragons, programat vineri seara, de la ora 21,30 (ora României), pe stadionul Rodney Parade, în etapa a patra a competiției European Rugby Challenge Cup. Newport s-a impus cu 37-10 în Ghencea, sâmbătă, și ocupă poziția secundă în clasamentul grupei, cu 11 puncte, după Newcastle Falcons (14 p), iar antrenorul Lyn Jones, este încrezător în șansele de calificare în sferturile de finală. Cu trei înfrângeri din tot atâtea partide disputate, Lupii București se vor deplasa pe terenul dragonilor galezi pentru a face o figura cât mai frumoasă, premisele fiind repriza secundă de la Newcastle, când au marcat două eseuri, lupta strânsă cu Stade Francais și primele 20 de minute din partida de la București cu Newport, pe care au condus-o cu 10-0, precizează site-ul Federației Române de Rugby.

Antrenorul selecționatei Lupii București, galezul Lynn Howells, va apela la următorul XV: 1. Constantin Pristaviță, 2. Otar Turașvili, 3. Vlad Bădălicescu, 4. Paul Ailenei, 5. Onal Ageacai, 6. Vali Mototolea, 7. Johan Van Heerden, 8. Răzvan Ailenei, 9. Grigoraș Diaconescu, 10. Florin Vlaicu (căpitan), 11. Ionuț Botezatu, 12. Andrei Daniel Ilie, 13. Cătălin Dascălu, 14. Marian Apostol, 15. Luke Samoa. Rezerve vor fi: 16. Alexandru Oancea, 17. Mihai Dico, 18. Silviu Vasiliu, 19. Petre Neacșu, 20. Alexandru Mitu, 21. Florin Surugiu, 22. Filip Lazăr, 23. Florin Ioniță.

Gazdele vor începe cu: 1. Phil Price, 2. T. Rhys Thomas, 3. Brok Harris, 4. Andrew Coombs, 5. Cory Hill, 6. James Thomas, 7. Nic Cudd, 8. Lewis Evans (căpitan), 9. Jonathan Evans, 10. Jason Tovey, 11. Hallam Amos, 12. Ashley Smith, 13. Ross Wardle, 14. Matthew Pewtner, 15. Tom Prydie. Rezerve: 16. Elliot Dee, 17. Owen Evans, 18. Dan Way, 19. Rynard Landman, 20. Toby Faletau, 21. Luc Jones, 22. Dorian Jones, 23. Rhys Jones.

Meciul va fi arbitrat de o brigadă din Irlanda, la centru cu David Wilkinson, cel care în prima etapă a condus întâlnirea pe care Lupii București au disputat-o în Anglia cu Newcastle Falcons (43-19 pentru englezi). Tot în grupa a treia, la Paris se va disputa partida dintre Stade Francais și Newcastle Falcons, iar o victorie a francezilor ar putea relansa lupta calificării în sferturile de finală.