Evoluții bune ale internaționalilor români în campionat

evolutii buneMihai Pintilii a fost integralist în Hajer – Al Hilal 1-1, în etapa 13 din Arabia Saudită. Al Hilal ocupă locul 4, la 10 puncte distanță de liderul Al Nasr, dar cu un joc mai puțin disputat. Vlad Chiricheș a fost doar rezervă în Tottenham – Burnley 2-1, în etapa 17 din Premier League. Spurs ocupă poziția a 7-a în Anglia. Florin Gardoș a fost suspendat la meciul Southampton – Everton 3-0, după cartonașul roșu primit în Cupa Ligii. A fost prima victorie a lui Southampton după 4 eșecuri consecutive în prima ligă din Anglia. Bogdan Stancu a fost titular în Genclerbirligi – Konyaspor 5-0, în etapa 14 din Superliga Turciei. Atacantul român a reușit să deschidă scorul în minutul 44 și a fost înlocuit în minutul 79. La oaspeți, Gabriel Torje și Ciprian Marica nu s-au regăsit în lot. Dragoș Grigore a fost integralist în Toulouse – Guingamp 1-1, în etapa 19 din Ligue 1. Toulouse ocupă locul 14 în prima ligă din Franța.  Accidentat, Alexandru Maxim nu s-a regăsit în lotul lui Stuttgart la meciul cu Paderborn, scor 0-0, în etapa 17 din Bundesliga.  Costel Pantilimon a apărat din nou poarta lui Sunderland în partida câștigată pe terenul lui Newcastle, scor 1-0, în etapa 17 din Premier League. Goalkeeper-ul român a avut câteva intervenții bune, bifând astfel al patrulea joc din 8 în care nu a primit niciun gol. Ciprian Tătărușanu a fost rezervă în Fiorentina – Empoli 1-1, în etapa 16 din Serie A.  Răzvan Raț a jucat toate minutele în Levadiakos – PAOK 1-2, în etapa 15 din Grecia. Cu acest succes, echipa lui Raț se menține lider, la un punct în fața lui Olympiakos.