Remiză echitabilă: Paris St. Germain – Chlesea 1-1 (0-1)

psg - chelsea 1-1Paris Saint-Germain și Chelsea Londra au remizat, scor 1-1, pe stadionul „Parc des Princes”, în prima manșă din optimile de finală ale Ligii Campionilor. Londonezii au deschis scorul în minutul 36, prin fundașul dreapta Branislav Ivanovic. Acesta l-a învins pe Sirigu cu o lovitură de cap, în urma unei centrări de pe partea stângă a unui alt apărător, John Terry.  Tot cu o lovitură de cap și tot după o centrare de pe partea stângă, în direcția de atac a parizienilor, a egalat uruguayanul Edinson Cavani în minutul 54. A fost un meci în care PSG și-a creat mai multe șanse de gol, în special în repriza a doua, când portarul Thibaut Courtois a avut câteva intervenții foarte bune. Returul se va juca pe 11 martie. PSG: 30. Salvatore Sirigu – 23. Gregory van der Wiel, 5. Marquinhos, 2. Thiago Silva, 17. Maxwell – 24. Marco Verratti, 22. Ezequiel Lavezzi (81, 27. Javier Pastore), 32. David Luiz, 14. Blaise Matuidi, 9. Edinson Cavani – 10. Zlatan Ibrahimović. Chelsea: 13. Thibaut Courtois – 2. Branislav Ivanović, 24. Gary Cahill, 26. John Terry, 28. César Azpilicueta – 7. Ramires, 22. Willian (79, 23. Juan Cuadrado), 4. Cesc Fàbregas (83, 8. Oscar), 21. Nemanja Matić, 10. Eden Hazard – 19. Diego Costa (82, 18. Loïc Rémy).