ASA Târgu Mureș, noul lider al Ligii 1

asa e liderSteaua a pierdut confruntarea de pe Arena Națională cu ASA Tirgu Mureș, scor 1-0, dar și prima poziție în clasamentul Ligii 1, la capătul unui meci strâns, al cărui rezultat a fost viciat de centralul George Găman. Furată la drumul mare în manșa tur, Steaua a fost dezavantajată de arbitri, voluntar sau nu, și spre finalul acestei întâlniri, când hențul lui Sepsi nu a fost sancționat cu lovitură de pedeapsă. Partida de pe Arena Națională a debutat cu o ocazie importantă a mureșenilor. Senegalezul N’Doye a trimis excelent peste apărarea Stelei, iar Bumba, scăpat singur cu Arlauskis, a reluat spectaculos, dar ineficient, peste transversală. În minutul 20, N’Doye l-a pus în valoare pe portarul Stelei, cu o execuție din alergare, de la aproximativ 20 de metri. Formația campioană a răspuns imediat, prin Chipciu, cel care avea să îl întindă pe Stăncioiu cu un super-șut de la distanță. Spre finalul primei reprize, Adi Popa s-a infiltrat în coasta apărării lui ASA și a tras mult peste transversală. Scorul pauzei, 1-0 în favoarea oaspeților, a fost stabilit de Ianis Zicu, la capătul unei faze fixe. Claudiu Voiculeț a centrat de la colțul terenului, Zicu s-a desprins din marcajul lui Cristi Tănase și a pus latul din apropiere, imparabil pentru lituanianul din poarta Stelei. Jocul s-a reluat cu o ocazie bună de a înscrie pentru Varela. Stoperul campioanei l-a dominat în aer pe Mircea Axente și a trimis cu capul puțin pe lângă bară. Apoi, Țucudean a apărut în poziție de finalizare, după o recentrare a lui Cornel Râpă. Fostul jucător al lui Dinamo nu a putut cadra din preajma careului mic. În minutul 75, Gabi Iancu a fost foarte aproape să profite de o neînțelegere în defensivă între Stăncioiu și Feussi. Lobul mijlocașului Stelei a ocolit de puțin ținta. Steaua nu a scăpat de arbitrajele potrivnice nici în retur. Asta, după ce fusese jefuită la drumul mare în partida tur. George Găman nu a indicat punctul cu var, într-o situație cât se poate de clară. Sepsi a jucat mingea cu mâna în propriul careu, la doar un metru de arbitrul adițional, care își va încasa, în mod nejustificat, baremul. Steaua: Arlauskis – Râpă (Vâlceanu 81), Varela, Toșca, Guilherme – Bourceanu (G. Iancu 60), Prepeliță – A. Popa, Chipciu, Tănase – Țucudean; ASA: Stăncioiu – Feussi, M. Constantin, Bejan, Sepsi – NDoye, G. Mureșan – Zicu (Manolov 78), Voiculeț, Bumba (D. Goga 85) – Axente (Hora 67).