Simona Halep, eliminată în primul tur la Wimbledon

simona din primul turZiua a doua a turneului londonez s-a încheiat cu două dezamăgiri pentru suporterii româncelor. Simona Halep a fost învinsă de o jucătoare clasată în afara primei sute, Jana Cepelova ocupând poziția 106 în ierarhia WTA. Partida ce a durat două ore și un sfert s-a încheiat cu scorul 5-7, 6-4, 6-3 în favoarea jucătoarei slovace ce a știut să o pună în dificultate pe constănțeancă cu un joc variat, cu mingi lungi ce o împingeau mult în spatele terenului și cu stânga-dreapta chinuitoare cărora nu întotdeauna le-a găsit răspunsul. Un prim set în care a avut în două rânduri inițiativa s-a încheiat în cele din urmă fericit pentru Simona, care a fost afectată de o problemă medicală la piciorul stâng, rezolvată cu ajutorul medicului. Un break muncit în primul ghem al actului secund a fost irosit lejer de Simona cu un rebreak alb, iar Cepelova a preluat inițiativa în set. Finalul i-a aparținut slovacei, care odată intrată în decisiv profită de imprecizia Simonei și se detașează la 4-1, dar constănțeanca revine cu un break în ghemul 7 și în loc să restabilească egalitatea, își cedează serviciul la 0. Ea este aproape de a-și răscumpăra imediat greșeala, dar Cepelova întoarce de la 0-40 pentru a închide meciul la prima șansă pe care și-a construit-o. Astfel, Simona devine subiectul primei surprize de pe tabloul feminin și este în situația de a părăsi top 5 la sfârșitul turneului. În programul după-amiezei am consemnat o altă înfrângere a unei românce, Andreea Mitu (70 WTA) fiind învinsă cu6-1, 6-1 de jucătoarea din Belarus Olga Govortsova (122 WTA), partida terminându-se după aproximativ 50 de minute.