Continuă seria surprizelor la turneul internațional de tenis ”Trofeul Municipiului Iași”

continua seria surprizelorDupă ce marți, principala favorită la câștigarea trofeului, ucraineanca Valeriya Strachova (locul 328 WTA) a părăsit întrecerea, fiind învinsă, în turul secund, cu scorul de 3-6, 4-6, de argentinianca Daniela Farfan (locul 1051 WTA), miercuri, în ”optimi”, a fost rândul ieșencei Alexandra Zmău (19 ani) să fie eliminată din turneu, după ce a pierdut cu 2-6, 7-6, 2-6, în fața aceleiași Daniela Farfan. Însă cea mai mare surpriză a zilei de miercuri a fost înregistrată pe terenul 2 ”Ion Țiriac”, acolo unde favorita nr. 2 a turneului și câștigătoarea de anul trecut a ”Trofeului Municipiului Iași”, craioveanca Ioana Loredana Roșca (locul 548 WTA) a pierdut, surprinzător, cu 6-7, 6-4, 3-6, în fața mult mai modestei Teodora Stângă. În celelalte meciuri din ”optimi”, programate miercuri, la Arenele CFR din cartierul Alexandru cel Bun s-au consemnat rezultatele: Ana Victoria Gobbi Monllau – Irina Fetecău 2-6, 5-7; Alexandra Perper – Agnes Szatmari 3-6, 3-6;   Andreea Amalia Roșca – Mihaela Lorena Mărculescu 6-1, 6-0;  Simona Ionescu – Camilla Scala 6-2, 6-2;  Anastasia Vdovenko – Camelia-Elena Hristea 6-0, 7-6 (3);  Noelia Zeballos – Oana Georgeta Simion 7-6 , 2-6, 3-6. Tot miercuri, de la ora 17.00, pe toate cele patru terenuri ale arenei ceferiste ieşene au fost programate sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul ”Trofeului Municipiului Iași” la tenis feminin. (E.M.)