Fotbal: Jamaica și Mexic vor disputa finala turneului CONCACAF Gold Cup

jam mexicSelecționata Jamaicăi a produs surpriza turneului de fotbal CONCACAF Gold Cup, calificându-se în finală după ce a învins cu scorul de 2-1 (2-0) reprezentativa Statelor Unite, miercuri seara pe stadionul „Georgia Dome” din Atlanta, în penultimul act al competiției. „Reggae Boyz” s-au impus grație reușitelor din prima repriză ale lui Darren Mattocks (min. 31) și Giles Barnes (min. 36). Americanii, care au cucerit de cinci ori până în prezent trofeul Gold Cup, ultima oară în 2013, au marcat golul de onoare în debutul reprizei secunde, prin căpitanul Michael Bradley (min. 48). Jamaica a devenit, astfel, prima echipă caraibiană calificată în finala Gold Cup, de la înființarea acestui turneu rezervat selecționatelor din cadrul Confederației de fotbal din America de Nord, Centrală și Caraibe (CONCACAF). În fața a 68.000 de spectatori au evoluat echipele:
SUA: Brad Guzan — Brad Evans, Ventura Alvarado, John Brooks, Fabian Johnson — Alejandro Bedoya (DeAndre Yedlin, 78), Michael Bradley, Kyle Beckerman (Mikkel Diskerud, 67), Aron Johhansson (Alan Gordon, 73) — Gyasi Zardes, Clint Dempsey. Selecționer: Jurgen Klinsmann.
Jamaica: Ryan Thompson — Adrian Mariappa, Westley Morgan, Michael Hector, Kemar Lawrence — Garath McCleary (Joel Grant, 90+3), Rodolph Austin, Joel McAnuff, Je-Vaughn Watson — Darren Mattocks (Simon Dawkins, 57), Giles Barnes (Chris Humphrey, 85). Selecționer: Winfried Schaefer.
Arbitru: Ricardo Montero (Costa Rica).

Jamaicanii vor întâlni în finală reprezentativa Mexicului, care s-a impus greu, cu 2-1 după prelungiri, în fața selecționatei Panama, în cealaltă semifinală a Gold Cup, tot la Atlanta, prin două lovituri de la 11 metri „pe care le-a văzut doar arbitrul american Mark Geiger”, după cum precizează agenția EFE.

Naționala Panama, antrenată de columbianul Hernan Dario Gomez, a deschis scorul prin Roman Torres (min. 57), însă mexicanii au egalat prin Andres Guardado, în urma unui penalty obținut în prelungirile timpului regulamentar de joc (min. 90+11). Același Guardado a transformat și cel de-al doilea penalty, la fel de inexistent ca și primul, în minutul 105+1.

La Panama a jucat tot meciul mijlocașul Armando Cooper (ex-Oțelul Galați).

De menționat că panamezii au evoluat în 10 jucători din minutul 25, după eliminarea „nedreaptă” a lui Luis Tejada. Arbitrul Geiger a arătat în total 12 cartonașe pe parcursul meciului, unul roșu, lui Tajeda, și 12 galbene (7 pentru panamezi și 4 pentru mexicani).

Acordarea primei lovituri de la 11 m a provocat întreruperea partidei, fotbaliștii panamezi amenințând că vor părăsi terenul de joc. Arbitrul Mark Geiger a avut nevoie de protecție la finalul jocului, fiind asaltat de jucătorii și staff-ul tehnic al reprezentativei Panama.

Au evoluat formațiile:
Mexic: Guillermo Ochoa — Paul Aguilar, Diego Reyes, Francisco Rodriguez, Oswaldo Alanis (Carlos Esquivel, 46), Miguel Layun (Javier Orozco, 77) — Hector Herrera (Jesus Manuel Corona, 59), Jonathan Dos Santos, Andres Guardado — Oribe Peralta, Carlos Vela. Selecționer: Miguel Herrera.
Panama: Jaime Penedo — Valentín Pimentel (Luis Henriquez, 87; Alfredo Stephens, 109), Román Torres, Harold Cummings, Erick Davis — Armando Cooper, Adolfo Machado, Aníbal Godoy, Alberto Quintero — Roberto Nurse (Abdiel Arroyo, 79), Luis Tejada. Selecționer: Hernan Gomez.
Arbitru: Mark Geiger (SUA).

Finala Gold Cup 2015 va avea loc pe 26 iulie, la Philadelphia.