Handbal masculin: Echipa României, victorie în fața Qatarului, la Mondialul Under-21

imageResize (57)Selecționata României a învins la limită formația Qatarului, cu scorul de 32-31 (16-16), miercuri, în Arena Sabiazinho din Uberlandia, într-un meci din Grupa B a Campionatului Mondial de handbal masculin pentru tineret Under-21 din Brazilia.

După ce au smuls egalul în fața Portugaliei, 26-26, tricolorii s-au impus in extremis în fața Qatarului, printr-un gol marcat de Dan Racoțea, cu 20 de secunde înainte de final. Qatarul învinsese surprinzător Spania, cu 27-26, în prima sa partidă. România a fost condusă de Qatar cu 3-0 (min. 4) și 7-2 (min. 10), dar a reușit apoi egalarea, 10-10 (20), la pauză scorul fiind tot egal, 16-16, după ce adversarii au avut 13-10 (22). Echipa antrenată de Ovidiu Mihăilă a condus pentru prima oară în debutul reprizei secunde (32), cu 17-16, și a avut apoi chiar două goluri avans, 19-17 (33) și 21-19 (39). După ce a avut 26-24 pe tabelă (47), România s-a trezit condusă cu 27-26 (52), după trei goluri consecutive încasate. Situația a fost strânsă pe final, dar tricolorii au reușit golul victoriei. Ramon Șomlea a fost cel mai bun marcator al echipei noastre, cu 10 goluri. Au mai marcat pentru România: Nicușor Negru — 8 goluri, Ionuț Nistor Ioniță — 6, Dan Racoțea — 3, Nicolae Cristian Ungureanu, Adrian Rotaru — 2, Andras Szasz — 1. Pentru Qatar au înscris: Amir Denguir — 10 goluri, Ahmad Madadi — 7, Abdulaziz Helali — 6, Abdelrahman Abdalla — 3 goluri, Marwane Sassi — 2, Luka Bendevis, Omar Alsafadi, Ameen Zakkar — 1. Următorul meci al tricolorilor va avea loc contra Serbiei, pe 23 iulie (vineri 24 iulie, ora 00,30 în România).