Alexandru Ghiorghiu, campion național de seniori la pentatlon modern

ghiorghiuAlexandru Ghiorghiu (Olimpia București) a cucerit titlul de campion național de seniori la pentatlon modern, cu un total de 1313 puncte. În clasamentul final, Ghiorghiu i-a devansat pe Dan Bobric (Steaua), 1306 puncte, și pe coechipierul său Daniel Dobrică, 1291 puncte. Titlul la juniori i-a revenit lui Dan Bobric, cu 1306 puncte, iar la junioare a câștigat Carmen Dumitrescu (LPS Banatul Timișoara), cu 1243 puncte. La categoria Youth A s-a impus Marian Ivana (Steaua), cu 948 puncte. Pe echipe, primul loc a revenit clubului Olimpia (Ghiorghiu, Dobrică, Manea), cu 3617 puncte, urmată de Steaua (Bobric, Ivana, Oancea), 3392, și CSU Politehnica Timișoara (Horvath, Leucuța, Mureșan), 2572 puncte. La ștafetă seniori a câștigat Olimpia I (Dobrică-Ghiorghiu), cu 1392 puncte, la ștafeta juniori s-a impus Steaua I (Ivana-Bobric), cu 1371 puncte, iar la ștafeta Youth A victoria a revenit Olimpiei III (Botici-Ene), cu 973 puncte. Competiția a fost organizată de către Federația Româna de Natație și Pentatlon Modern (FRNPM). Proba de călărie a avut loc la manejul ‘Olimpia’, cea de scrimă la sala specializată ‘Floreasca’, înotul s-a desfășurat la bazinul descoperit de la CSN ”Lia Manoliu”, toate din București, iar proba combinată, de alergare și tir, s-a derulat la poligonul ”Iosif Sîrbu” din Tunari. La finalele campionatelor naționale de pentatlon modern au luat parte 19 sportivi legitimați la patru cluburi, selectați în urma celor două etape preliminare care au compus calendarul intern pe 2015.