Romanian Simona Halep celebrates after winning a point against compatriot Elena Bogdan during their French tennis Open final match in the category junior at Roland Garros on June 08, 2008 in Paris. Halep won 6-4, 6-2. AFP PHOTO / Pierre Verdy

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Cinccinati

Romanian Simona Halep celebrates after winning a point against compatriot Elena Bogdan during their French tennis Open final match in the category junior at Roland Garros on June 08, 2008 in Paris. Halep won 6-4, 6-2.  AFP PHOTO / Pierre Verdy

Deși cu puterile pe sfârșite, Simona Halep a mai câștigat un meci, unul care spune multe despre puterea de luptă a româncei. Simona a revenit după un început greoi și a învins-o pe Anastasia Pavlyuchenkova în două seturi, 7-6, 6-2. După un prim set intens și lung, Halep a găsit o cale să țină lucrurile mai simple în al doilea, încheind la a 4-a minge de meci, după o oră și 43 de minute; un progres evident față de cele două meciuri anterioare, care au avut nevoie de câte aproximativ 2 ore și 50 de minute fiecare. În semifinale, lucrurile nu se anunță simple, în ciuda faptului că Simona are de asemenea un ascendent asupra următoarei adversare: se revede cu Jelena Jankovic, o jucătoare cu care a avut mai mereu meciuri strânse. Cel mai recent a fost nu mai departe de săptămâna trecută, la Toronto, când Simona a învins-o pe Jelena în turul al doilea. Sârboaica e o expertă a turneului de la Cincy, în care ajunge pentru a 5-a oară în semifinale; la rândul ei, Simona e pentru prima oară în careul cu ași de la acest turneu. În consecință, Simona mai are nevoie de o singură victorie pentru a reveni pe locul al doilea în lume. În cealaltă semifinală, Serena Williams o va întâlni pe Elina Svitolina; cele două meciuri sunt în sesiunea de noapte de sâmbătă, cu Serena – Elina începând de la ora 2:00, ora României, iar meciul Simonei urmând imediat după.