Învinși de ”tripleta” Budescu – Alibec – De Amorim: Astra Giurgiu – CSMS Iași 4-1 (2-0)

astra - iasiCSMS Iași și-a dovedit încă o dată neputința în meciul disputat duminică seara, la Giurgiu, în fața formației antrenate de Marius Șumidică, în fața căreia a cedat fără drept de apel cu scorul de 1-4 (0-2). Astra s-a jucat de-a șoarecele și pisica în meciul cu ieșenii, pe care i-a dominat la toate capitolele. ”Tripleta” Budescu – Alibec – De Amorim a făcut ce-a vrut cu defensiva oaspeților, care a gafat copilărește la aproape orice acțiune îndreptată spre poarta oaspeților. Gazdele au intrat foarte bine în joc, deschizând repede scorul, în minutul 8, după o fază de manual, în care Alibec a deviat cu călcâiul la Budescu, iar acest a trimis un ”trasor” de la 25 de metri, direct în poarta apărată de Grahovac. În minutul 34, același Budescu putea înscrie golul campionatului, în urma unei centrări perfecte în careu a lui Alex Ioniță, însă ”decarul” Astrei a ratat milimetric ținta, după ce a încercat să-l învingă pe goal-keeper-ul Iașiului cu o ”scăriță”, din numai cinci metri! În minutul 42, Budescu centrează excelent de pe partea dreaptă și Daniel Florea deviază frumos, cu capul, balonul care atinge mai întâi bara din stânga, după care se scurge în poarta lui Grahovac. La pauză, Nicolo Napoli face, contrar obiceiului său, două schimbări, introducându-i încă din minutul 46 în teren pe Piccioni și Vasile Gheorghe, în locul lui Mitic, care avea deja un cartonaș galben, și Ștefan Grigorie, inexistent în această partidă. Nici bine nu s-au așezat în ghete fotbaliștii ieșeni, că scorul a luat deja proporții, după ce, în minutul 49, De Amorim, servit excelent în marginea careului de 16 metri de către Budescu, a trimis balonul în vinclul porții apărate de Grahovac, după ce, anterior, fotbalistul Astrei s-a distrat cu cei doi fundași centrali ieșeni. Peste numai cinci minute, același Budescu (cel mai bun fotbalist de pe teren) reușește golul al patrulea pentru gazde, după o combinație în preajma careului cu Alibec. Tehnicianul gazdelor, Marius Șumudică, consideră că a venit timpul să-l odihnească pe ”decarul” său în perspectiva partidei decisive de joi, din Olanda, cu AZ Alkmaar, din play-off-ul Ligii Europa și îl introduce în teren, în minutul 62, pe Gourye. Din acest moment, mecanismul Astrei a început să dea rateuri, motiv pentru care Iașiul a prins curaj. Astfel, după bara din minutul 64 a lui Vasile Gheorghe, același fotbalist, adus la CSMS Iași în vară de la divizioanra secundă FC Olt, reușește în minutul 70 să înscrie ”golul de onoare” al oaspeților, în urma unei pătrunderi pe partea dreaptă. CSMS Iași pierde pentru a treia oară consecutiv în deplasare, în acest sezon, după 0-3 cu Pandurii Tg. Jiu și 0-1 cu FC Botoșani, continuându-și, astfel, coborârea în clasament. După meci, atât președintele executiv al oaspeților, Florin Prunea, cât și antrenorul principal Nicolo Napoli, nu-și puteau explica evoluția cu mult sub așteptări a fotbaliștilor ieșeni, deși aceșltia se află cu salariile la zi și dispund e cele mai bune condiții de pregătire. Au evoluat echipele: Astra Giurgiu: Gavrilaș – Queiros, Geraldo, Ricardo Alves, Junior Morais (min. 55 Alexandru Stan) – Dandea, Alex Ioniță, Daniel Florea, Budescu (min. 62 Gourye), De Amorim, Alibec (min. 75 Moise); CSMS Iași: Grahovac – Voicu, Ciucă, Frăsinescu, Bădic – Bosoi (min. 68 Liviu Ganea), Enescu, Mitic (min. 46 Piccioni), Bole – Ștefan Grigorie (min. 46 Vasile Gheorghe), Golubovic. Celelalte rezultate înregistrate la sfârșitul săptămânii trecute în etapa a 8-a a Ligii 1: ASA Târgu Mureș – FC Voluntari 2-1, Viitorul Constanța – ACS Poli Timișoara 4-0, FC Botoșani – Pandurii Târgu Jiu 0-2, Dinamo – Petrolul Ploiești 2-0, CS Universitatea Craiova – Steaua 1-2. Partida Concordia Chiajna – CFR Cluj se va disputa luni, 24 august, de la ora 21.00. În clasament: 1. Astra – 17 p, 2. Viitorul – 16 p, 3. Dinamo – 16 p, 4. ASA – 13 p, 5. Steaua – 13 p, 6. Pandurii – 12 p, 7. CSMS Iași – 11 p, 8. CFR Cluj – 6 p, 9. CS Universitatea Craiova – 6 p, 10. FC Botoșani – 6 p, 11. Concordia – 5 p, 12. ACS Poli Timișoara – 5 p, 13. FC Voluntari – 4 p, 14. Petrolul – 1 p. În etapa viitoare, CSMS Iași va evolua vineri, 28 august, de la ora 21.00, pe teren propriu, în compania vicecampioanei ASA Târgu Mureș. (E.M.)