Monica Niculescu s-a calificat în ”sferturi” la Guangzhou (China)

monica niculescu 03Monica Niculescu a avut un meci mai greu decât o arată scorul cu suedeza Rebecca Peterson, locul 147 WTA, venită din calificări. Monica Niculescu, a 6-a favorită a turneului de la Guangzhou (China) s-a calificat în sferturi după un joc intens, care a durat două ore. Sportiva originară din Slatina s-a impus cu scorul de 6-3, 6-2. Niculescu a început meciul perfect, cu un break, după care și-a consolidat evoluția cu loviturile de slice deja cunoscute. Setul secund a fost mult mai complicat. Breakurile s-au succedat și impresia a fost că oricine poate tranșa în favoarea sa setul al doilea. Monica Niculescu a reușit totuși să-și limpezească strategia și să închidă partida în două seturi, după un ultim punct inedit. La scorul de 6-3, 5-2, avantaj Niculescu, pe serviciul lui Peterson, jucătoarea noastră a scăpat racheta din mână, aceasta zburând în lateral, la mare distanță de Monica. În ciuda faptului că avea tot timpul și spațiul pentru a închide punctul în favoarea ei cu mare ușurință, Peterson a încercat un slice de rever, care s-a oprit în fileu. În sferturile de finală, Niculescu o va întâlni pe Yanina Wickmayer, 56 WTA. Pentru accederea în sferturile de finală la Guangzhou, Monica Niculescu va avea asigurat un premiu de 6.175 de dolari şi 60 de puncte WTA. Niculescu a câştigat ediţia 2014 a acestui turneu, după ce a învins-o, cu 6-4, 6-0, în finală, pe franţuzoaica Alize Cornet.