Adrian Mutu a debutat în campionatul Indiei din postura de rezervă

mutu la pune cityAtacantul Adrian Mutu și-a făcut debutul la noua sa echipa FC Pune City, în Super Liga de fotbal a Indiei. Mutu, 36 ani, a început meciul ca rezervă  și a intrat pe teren în minutul 61, in locul turcului Tuncay Sanli. De șapte minute a avut nevoie fostul atacant de la Inter, Parma, Chelsea sau Fiorentina pentru a se face remarcat. Mutu a pasat pe dreapta la Israil Gurung, jucător indian, iar centrarea acestuia a fost deviată în poartă de un jucător advers. În final, FC Pune City a învins, acasă, pe FC Mumbai City, echipa la care a jucat ultimul sfert de oră și Nicolas Anelka, cu 3-1. Acesta a fost primul meci jucat de Mutu după mai bine de un an, el intrând ultima oară pe teren la partida Pandurii-Petrolul, disputată pe 15 septembrie 2014 Mutu a declarat recent că participarea în campionatul Indiei reprezintă o provocare uriașă pentru el și că trage speranțe să prindă lotul României pentru EURO 2016, în eventualitatea în care tricolorii ajung la turneul final.