Andreea Mitu, rezultat-surpriză în primul tur la Linz

andreea mitu 02Generali Ladies Linz, turneu WTA cu premii totale de 226.750 USD, a pornit la drum cu o surpriză de proporții furnizată de o româncă. Andreea Mitu, locul 95 WTA, a eliminat în primul tur pe Lucie Safarova, locul 7 WTA și principala favorită a competiției, cu scorul 6-3, 6-4 după aproape 80 de minute. Cehoaica a lipsit 5 săptămâni din circuit și a sărit peste seria de turnee asiatice după US Open, fiind blocată de o infecție bacteriană. Meciul ei de revenire a fost transformat într-o amintire neplăcută de compatrioata noastră ce și-a ușurat misiunea pentru fazele ulterioare ale competiției. O mână de ajutor a primit și din partea slovacei Magdalena Rybarikova (77 WTA), care a cedat în fața Annei-Lena Friedsam (118 WTA), astfel că în optimi misiunea Andreei va fi aparent mai ușoară din moment ce compatrioata noastră a învins-o pe germancă de fiecare dată în cele trei partide jucate, toate pe hard. În sferturi, cel mai probabil vom asista la un meci între Andreea și italianca Camila Giorgi, locul 33 WTA, cele două nemaiîntâlnindu-se până în prezent.