Alba Blaj a debutat cu o victorie în Liga Campionilor

volei feminin 02CS Volei Alba Blaj a învins formația franceză Rochevile Le Cannet cu scorul de 3-1 (25-20, 25-20, 16-25, 25-17), marți seara, la debutul celor două formații în Ligii Campionilor la volei feminin. Campioana României a obținut victoria după o oră și 42 de minute. Echipa ardeleană și-a adjudecat primele două seturi, cu același scor, 25-20, dar apoi a scăzut nivelul jocului și a permis vicecampioanei Franței să se impună clar în setul al treilea. CS Volei Alba Blaj s-a concentrat mai bine în actul al patrulea, pe care și l-a adjudecat cu 25-17. Argentinianca Leticia Boscacci a fost cea mai bună jucătoare a meciului, cu 19 puncte reușite pentru CS Volei Alba Blaj. De la echipa ardeleană s-au mai remarcat Dubravka Djuric, cu 14 puncte, și Adina Salaoru, 13 p. Cele mai bune de la gazde au fost Elisabeth Fedele, 18 p, și Evghenia Niuhalova, 17 p. Celălalt meci al Grupei F le va opune, joi, pe Nordmeccanica Piacenza și pe Dinamo Moscova. Următorul joc al campioanei României va avea loc pe 11 noiembrie, la Sibiu, cu echipa italiană Nordmeccanica Piacenza.