Tecău și Roger, în semifinale la Basel 1

tecau si rogerUn nou meci dificil pentru Horia Tecău și Jean-Julien Rojer s-a disputat în faza sferturilor de finală ale Swiss Indoors Basel, turneu cu premii totale în valoare de 1.575.295 EUR. Având ca adversar perechea spaniolă Marc Lopez / Rafael Nadal, dublul româno-olandez a învins în 90 de minute după două seturi strânse, scorul final fiind 7-5, 7-6 (5), o adevărată lecție de pragmatism. Din două ghemuri încheiate la punct decisiv, ambele pe serviciul adversarilor, Horia și Jean-Julien au reușit singurul break al primului set, apoi au decis setul secund după un tiebreak în care au punctat pe serviciul adversarilor exact când a fost necesar, în ultimul punct al meciului. Acum, cei doi așteaptă deznodământul partidei dintre Alexander Peya (Austria) / Bruno Soares (Brazilia) și Marcin Matkowski (Polonia) / Nenad Zimonjic (Serbia) pentru a-și afla adversarii din semifinală.