Astra, victorie la ultima fază a meciului!

astra victorieÎn fața a 10.500 de spectatori în prima partidă a exilului din Trivale, Steaua a primit lovitura de grație la ultima fază a meciului cu Astra. Meciul dintre campioana en-titre și lidera campionatului nu a prezentat veleități tehnice deosebite și faze de poartă notabile în primele 45 de minute cu excepția ratării lui Adi Popa din minutul 28, când a scăpat de lângă Geraldo Alves și rămas singur cu Lung junior a tras în piciorul lui. O fază controversată a avut loc în minutul 18 în careul Stelei, la duelul dintre Varela și Boldrin la care oaspeții au solicitat lovitură de la 11 metri. Un pic mai prezentă în meci în prima repriză, Steaua a cedat din inițiativă după pauză și treptat jocul s-a echilibrat. După două faze în oglindă, cu șuturi din unghi trimise de De Amorim și Breeveldla cele două porți, Niță iese la rampă cu două intervenții curajoase la lovitura de cap a lui Boldrin și pătrunderea lui Budescu în careu, fază la care din nou giurgiuvenii au cerut penalty. Când partida se apropia de final, în minutul 88 Stanciu luftează cu dreptul și apoi șutează cu stângul din marginea careului oaspeților, dar Lung este la post și respinge. Ultimul cuvânt îl au cei de la Astra, care la ultima fază reușesc să înscrie golul victoriei prin Găman. Fundașul a reluat perfect, la vinclu de la 12 metri, centrarea din corner a lui Boldrin. S-a încheiat Steaua – Astra 0-1 (0-0), rezultat ce adâncește criza campioanei și păstrează distanța liderului față de urmăritoarele sale. Steaua (antrenor Mirel Rădoi): Niţă – Papp, Varela, Carp, Toşca – Breeveld, Filip – Popa, Stanciu, Hamroun (min. 74 Tahar) – Chipciu (min. 31 Tade); Astra (antrenor Marius Șumudică): Lung jr. – Enache, Găman, Geraldo, Morais – Boubacar, Boldrin – Teixeira, Budescu (min. 87 Dandea), De Amorim (min. 67 Florea) – Alibec (min. 82 D. Niculae)