Viktoria Azarenka, adversara Simonei Halep în ”optima” la Brisbane

azarenka 02Jucătoarea belarusă Victoria Azarenka o va întâlni pe românca Simona Halep, principala favorită, în optimile de finală ale turneului WTA de la Brisbane (Australia), dotat cu premii totale de 885.500 dolari, după ce a trecut luni de rusoaica Elena Vesnina cu 6-2, 6-0. Azarenka (26 ani, 22 WTA) s-a impus într-o oră și 27 de minute în fața unei adversare venite din calificări (29 ani, 115 WTA), belarusa reușind a șaptea victorie în tot atâtea meciuri cu Vesnina. Halep (24 ani), numărul doi mondial, este condusă cu 2-1 de Azarenka la meciurile directe. În 2012, Azarenka s-a impus cu 6-3, 6-1 în optimi la Doha și în optimi la Linz cu 6-1, 6-1. Halep a obținut prima victorie în fața belarusei anul trecut, în sferturi la US Open, cu 6-3, 4-6, 6-4.