Perechea Mergea/Bopanna, eliminată de la Australian Open

La capătul unui meci complicat, Florin Mergea și Rohan Bopanna au fost învinși de perechea formată din Treat Huey (Filipine) și Max Mirnyi (Belarus). Programată în optimile competiției, partida a durat o oră și 12 minute, scorul final indicat de tabela terenului numărul 2 al complexului din Melbourne Park fiind 6-4, 6-3. Huey/Mirnyi au blocat încercările favoriților numărul 4 de a se apropia de break și au convertit a doua lor șansă în ultimul ghem al primului set. În setul secund, Florin și Rohan nu au putut face față startului în forță al adversarilor și după un ghem în care s-au jucat 20 puncte au cedat al doilea break, tabela indicând 4-0 în favoarea perechii cotate cu a doua șansă în meci. Rebreak-ul a echilibrat într-o oarecare măsură situația, dar Huey/Mirnyi știau că nu pot scăpa șansa ivită și au continuat să pună presiune pe serviciul adversarilor, nevoiți să salveze două mingi de meci în ghemul 8. Cu 8 ași, dar și cu 8 duble greșeli la jocul de serviciu, Mergea/Bopanna au avut un procentaj mai slab la retur 31% (18 puncte câștigate din 58 jucate) și au cedat la 15 ghemul decisiv al partidei. După sferturile de finală disputate în 2015, Florin părăsește Melbourne în faza optimilor cu 180 puncte de clasament și un premiu de 40.000 AUD (aproximativ 28.000 USD) pe care îl va împărți cu partenerul său.