Steaua, victorie chinuită cu Astra în Cupa Ligii

În primul meci al semifinalelor Cupei Ligii Adeplast, Steaua a reușit prima victorie după patru partide în campionat în care a obținut numai trei puncte. Un meci greu cu actualul lider al Ligii 1, care și-a recuperat antrenorul suspendat, dar nesuspendat, pe un teren greu, îmbibat de ploaie, într-o formulă de echipă radical schimbată de derby-ul din week-end, victoria aduce o importantă doză de moral roș-albaștrilor. Astra a avut prima ocazie a partidei de la Pitești în minutul 15, când Florea l-a întors pe Papp și a șutat din colțul careului mic puțin pe lângă bara de la colțul lung, apoi Steaua a bifat în minutul 39 o importantă șansă de deschidere a scorului: Adi Popa a executat bine o lovitură liberă și Gavrilaș a respins de sub transversală menținând tabela imaculată. Scarlatache scapă de eliminare pe finalul reprizei după ce l-a călcat pe Momcilovic în situația în care în minutul 17 luase un cartonaș galben pentru o intrare la Muniru, arbitrul Marius Avram doar admonestându-l pe fundașul giurgiuvean. După pauză, Tade face o fază de autentic pivot, primește și protejează balonul la limita careului Astrei și șutează din întoarcere puțin pe lângă bara din stânga lui Gavrilaș, iar după numai 4 minute, în minutul 52, Florea se află din nou într-o situație similară cu cea din debutul partidei și trimite din nou pe lângă. Golul vine în minutul 63, când Tade a reluat din mijlocul careului o minge ricoșată din bară după șutul plasat al lui Adi Popa care a primit de la Scarlatache un cadou nesperat la marginea careului de 16 metri. Vârful francez s-a apropiat periculos de poarta lui Gavrilaș și în minutul 68, dar a călcat pe balon și faza ce părea promițătoare pentru steliști s-a încheiat la fel de brusc cum a început. Minutul 85 putea aduce egalarea la o minge deviată de Dandea după o centrare din lovitură liberă a lui Boldrin, apoi minutele de prelungiri aduc ocazii la ambele porți: după un șut al lui Teixeira pe direcția lui Cojocaru, Carp ratează ocazia meciului trimițând din 7 metri mult peste transversală o minge întoarsă în careul giurgiuvenilor de Enache. S-a încheiat Steaua – Astra 1-0 (0-0), rezultat ce amână decizia pentru returul ce se va disputa pe 5 aprilie. Steaua (antrenor Laurențiu Reghecampf): Cojocaru – Râpă, Papp, Carp, Momcilovic – Bourceanu, Muniru (min. 81 Tamaş) – Popa, Gebhart (min. 46 Enache), Popadiuc (min. 61 Kharja) – Tade; Astra (antrenor Marius Șumudică): Gavrilaş – Scarlatache (min. 67 Pedro Queiros), Oros, Dandea, J.Morais – Boubacar (min. 33 Teixeira), Lovin – Ioniţă (min. 67 Boudjemaa), Boldrin, De Amorim – Florea