Polo: România, la un pas de calificarea în ”sferturile” turneului preolimpic de la Trieste

Naționala masculină de polo pe apă a României a terminat la egalitate cu formația Canadei, scor 10-10 (1-1, 4-6, 4-3, 1-0), miercuri, într-un meci din Grupa A a turneului preolimpic de la Trieste (Italia). Chiar dacă a terminat la egalitate, România a obținut un punct uriaș în drumul spre ”sferturile” turneului. Pentru ”tricolori” au marcat Tiberiu Negrean (3), Mihnea Gheorghe (2 goluri), Daniel Teohari (2), Cosmin Radu (1), Nicolae Oanţă (1) și Dimitri Goanţă (1). România va juca joi cu Rusia (ora 17.30) şi are nevoie de un egal sau o victorie pentru a rămâne pe locul patru în grupă. De pe această poziţie, tricolorii ar juca apoi un meci decisiv pentru calificarea la JO cu ocupanta locului unu din cealaltă grupă (Italia, Olanda sau Spania). Până acum, în turneul preolimpic, România a obținuse o victorie cu Slovacia (13-11) și două înfrângeri (11-12 cu Franța și 8-12 cu Ungaria).