EURO 2016: Germania – Ucraina 2-0 (1-0)

Deținătoarea titlului mondial și-a respectat statutul de favorită în meciul cu Ucrania de la EURO 2016 și s-a impus cu 2-0 (1-0), la capătul unui meci în care portarul Pyatov a fost cel mai bun jucător de la învinși. Deschiderea scorului s-a produs în minutul 20. Kroos a centrat dintr-o lovitură liberă de pe partea dreaptă și fundașul Mustafi a pus capul pentru primul său gol în tricoul Germaniei. Ucraina a ratat cea mai mare ocazie în minutul 40, la o minge trimisă de Konoplyanka și respinsă de Boateng de pe linia porții, cu un efort supraomenesc. Germania a pus mingea jos în debutul părții secunde și i-a ținut pe ucraineni departe de propria poartă.  Rakitskiy a prins un culoar în minutul 58 și l-a întins serios pe Neuer cu un șut sănătos, după care la cealaltă poartă, Pyatov și-a continuat paradele la un șut trimis de Khedira din afara careului. Până la final, portarul ucrainean a mai blocat alte trei șuturi periculoase la reluările lui Goetze, Muller și Ozil, ultimul fiind scăpat singur spre poartă în minutul 88. Golul doi al Germaniei a fost reușit în prelungiri de veteranul Schweinsteiger, jucător intrat de puține secunde pe teren, în locul lui Goetze. Totul a pornit de la un corner al Ucrainei, rămas făr rezultat. Nemții au dezvoltat contraatacul pe stânga prin Ozil și acesta l-a servit ideal pe Bastian la bara a doua pentru 2-0. Germania rămâne fără înfrângere în meciurile inaugurale la Campionatul European, înregistrând până acum șapte victorii  și cinci egaluri.