Țara Galilor produce surpriza și se califică în semifinalele EURO 2016

Țara Galilor a reușit surpriza, vineri seara, în cel de-al doilea sfert de finală de la EURO 2016, reușlind să învingă cu scorul de 3-1 (1-1) pe Belgia, una dintre favoritele turneului final. În semifinale, galezii vor întâlni Portugalia. Va fi un duel mai mult decât interesant între Gareth Bale și Cristiano Ronaldo, cei doi coechipieri de la Real Madrid. Nainggolan a deschis scorul în minutul 14, cu un super șut din afara careului, execuție care se va înscrie cu siguranță în topul trei al celor mai spectaculoase goluri de la acest turneu final. Recuperat în mod miraculos, Williams a reluat decisiv cu capul din șase metri, la o fază fixă de pe dreapta, în minutul 31. Țara Galilor a pus stăpânire pe joc după marcarea golului egalizator și în debutul părții secunde, minutul 56, Robson-Kanu a marcat pentru 2-1, după o fază în care a lăsat cu ochii în soare nu mai puțin de trei jucători belgieni. Galezii au dat lovitura pe contraatac și au închis tabela în minutul 87, prin Vokes. Acesta a finalizat spectaculos, dintr-o centrare venită de pe flancul drept și Șara Galilor ajunge, în premieră, în semifinale.