Simona Helep, eliminată de la US Open

Serena Williams a învins-o, joi dimineață, cu scorul de 6-2, 4-6, 6-3, în două ore și 14 minute, pe Simona Halep, obținând astfel calificarea în semifinalele turneului de tenis de la US Open. Numărul unu în clasamantul mondial a făcut un prim set aproape perfect, dar replica Simonei a fost una pe măsură, intensă și de o calitate excelentă. Simona a făcut față unei ploi de mingi de break, a făcut ajustări, și-a asumat riscuri, a dominat-o pe americancă în schimburi și a reușit să-și adjudece setul al doilea. În setul decisiv, Serena Williams și-a adus aminte că este nr. 1 mondial și a câștigat clar partida. În semifinalele, Serena Williams o va întâlni pe Karolina Pliskova, în timp ce, în cealaltă partidă, Caroline Wozniacki îi va da replica lui Angelique Kerber.