Gol primit în al patrulea minut de prelungiri: Steaua – CSMS Iași 1-0 (0-0)

in prelungiriCSMS Iași a ratat duminică seara, în Ghencea, șansa de a mai șterge din impresia dezamăgitoare pe care a lăsat-o suporterilor în acest tur de campionat, după ce a pierdut copilărește, în cel de-al patrulea minut al prelungirilor, meciul disputat în compania Stelei, scor 0-1 (0-0), după o nouă gafă de cascadorii râsului, care i-a avut în prim plan pe portarul Grahovac și pe stoperul Cristian Munteanu. Iașul pierde, astfel, șansa câștigării unui punct pe terenul campionei, care deși nu a prins o zi formidabilă, rămâne incontestabil cea mai bună echipă românească a momentului. Gazdele, care în acest meci au evoluat în echipamentul de rezervă, pe care era acoperit sigla clubului, care urmare a pierderii de către finanțatoarul Gigi Becali a dreptului de folosință a brandului Steaua, au început în forță meciul, în secunda 27, șutul lui Adi Popa nimerind transeversala! În min. 7, Chpciu se încurcă în minge, șutul acestuia fiind respins de Grahovac. În min. 16, Keșeru mscapă singur cu portarul oaspeților, însă șutează direct în acesta. În min. 35, același Keșeru înscrie, însă golul atancatului stelist este anulat de arbitru pe motiv de offside. Singura ocazie a ieșenilor în prima repriză i-a aparținut lui Ciucur, în min. 30, care a șutat frumos din careu, însă șutul acestuia a fost prins cu siguranță de Arlauskis. Repriza a doua se desfășoară sub aceleași coordonate, cu gazdele căutând cu disperare golul, și cu ieșenii așezați pe trei linii, apărându-se. În min. 57, Chipciu intră în zona centrală a careului, însă se precipitează, șutul acestuia fiind prins de Grahovac.  În min. 84, acdelași Chpciu se pierde în careul oaspeților și șutează pe lângă poartă, de la mică distanță. În min. 94, Szukala înscrie singurul gol al partidei, după ce Cristian Munteanu a lăsat balonul să cadă în careul oaspeților, sperând să intervină Grahocav. Cum cei doi nu s-au înțeles, balonul experdiat de fundașul stelist a intrat în poartă, năruind, astfel, speranțele ieșenilor de a pleca neînvinși din Ghencea. Au evoluat echipele: Steaua: Arlauskis – Luchin, Szukala, Varela, Filip – Prepeliță, Sânmărtean, Stanciu, Tănase – Chpciu, Keșeru (min. 61 Rusescu); CSMS Iași: Grahovac – I. Voicu (min. 72 Mitic), Plămadă, Munteanu, Bădic – Ciucur, Bole (min. 87 Novac), Olah, Bosoi, Mihalache – Dobre. În urma acestui rezultat, CSMS Iași încheie turul de campionat pe locul 16, cu 12 puncte, la 6 puncte de ultima poziția care asigură rămânerea în Liga I. (E.M.)