Egal în cel de-al doilea meci al verii: CSMS Iași – Dinamo Batumi (Georgia) 2-2 (2-0)

cu batumi 2-2CSMS Iași a remizat în cel de-al doilea meci amical, disputat în stagiul de pregătire pe care-l efectuează în Turcia, scor 2-2 (2-0), în compania formației Dinamo Batumi, vicecampioana Georgiei, echipă participantă în turul întâi preliminar al ediției din acest an a Europa League. Golurile ieșenilor au fost înscrise în prima repriză, de Nuno Viveiros, care a finalizat cu un șut puternic din mijlocul careului, și Golubovic, cu o lovitură de cap, în urma unui corner executat de pe partea dreaptă. În prima repriză, antrenorul Nicolo Napoli a mizat pe o formulă de echipă cât mai apropiată de ceea ce se dorește a fi ”primul 11” al ieșenilor, respectiv Grahovac (în poartă), Voicu, Mihalache, Ciucă, Țigănașu (fundași), Grigorie, Enescu, Mitic, Viveiros (mijlocași), V. Gheorghe și Golubovik (în atac). În partea a doua a jocului au intrat pe teren Bosoi (în locul lui Viveiros), Crețu (V. Gheorghe), Bădic (Grigorie), Tacasz (Voicu), Goge (Enescu), Chelaru (Țigănașu), Boiciuc (Golubovic), Moisii (Mitic). CSMS Iași va disputa următoarea partidă de verificare pe 26 iunie, împotriva lui FC Voluntari, formație nou-promovată în această vară în Liga 1. De remarcat că cele două echipe se vor întâlni, la București, și în prima etapă a noului sezon, care va debuta pe 11 iulie, potrivit țintarului stabilit miercuri, la prânz, la sediul LPF. (E.M.)