Formula 1: Lewis Hamilton, învingător în MP al Marii Britanii

F1 Grand Prix of Malaysia - RaceCampionul mondial Lewis Hamilton a câștigat, duminică, Marele Premiu al Marii Britanii, de la Silverstone, succes în urma căruia și-a consolidat poziția de lider în clasamentul general al piloților. Plecat din pole position, Hamilton a avut un start slab de cursă și a pierdut prima poziție înaintea primului viraj în fața celor doi piloți de la Williams-Mercerdes. Brazilianul Felipe Massa s-a instalat la conducere, cu Valtteri Bottas pe urmele sale, în timp ce piloții de la Mercedes s-au văzut retrogradați pe locurile trei și respectiv patru. Massa a condus până la primul rând de intrări programate la boxe, când acesta i-a cedat pentru un tur șefia lui Bottas. Hamilton și-a recâștigat poziția de lider începând cu turul 22 din cele 52 programate, poziție pe care nu avea să o mai cedeze până la sfârșit, în pofida înrăutățirii condițiilor meteo, cu o singură excepție. Ploaia și-a făcut apariția pe circuit pentru ultimele tururi, astfel că piloții au fost nevoiți să revină la boxe pentru a “încălța” pneurile intermediare. Excepția, când Hamilton a cedat prima poziție s-a petrecut in turul 44, atunci când Rosberg a rămas pentru un tur pe circuit cu pneurile de uscat, dar în cele din urmă și acesta a fost nevoit să treaca pe intermediare după scăderea aderenței. După un start explozitv de cursă și extrem de promițător, piloții de la Williams nu au reușit să mențină ritmul până la final și în final n-au prins nici măcar podiumul. Pe a treia poziție a încheiat germanul Sebastian Vettel, de la Ferrari, pilot care a profitat din plin de schimbarea radicală a condițiilor atmosferice și a prins in extremis podiumul. Vettel a trecut mai întâi în duel direct de coechipierul Kimi Raikkonen, pentru ca apoi să schimbe înaintea celor de la Williams, mutare care i-a adus avantajul necesar pentru urcarea în poziția a treia. Pentru Lewis Hamilton, aceasta este victoria cu numărul trei în cursa de casă de la Silverstone, după cele obținute în 2008, cu McLaren, și în 2014, cu Mercedes. De fiecare dată când a câștigat acasă, Hamilton avea să obțină și titlul mondial în acel sezon.