Dinamo a urcat peste Steaua în clasament

dinamo se intaresteEpilogul etapei a 19-a s-a derulat pe stadionul din Ștefan cel Mare, acolo unde Dinamo a jucat din postura de echipă oaspete cu FC Voluntari. Un gol înscris rapid în secunda 36 de Gnohere la capătul unui contraatac de manual a înclinat balanța decisiv în favoarea elevilor lui Mircea Rednic. Ilfovenii nu dezarmează și reușesc în minutul 30 să înscrie prin Bălan, vârful gazdelor lovind mingea în careu din cădere, după ce a fos împins din spate de Nedelcearu. Deoarece din inerție l-a lovit pe Cerniauskas, arbitrul Andrei Chivulete a anulat golul și a dat fault în atac la portarul lui Dinamo, o decizie cel puțin dubitabilă. Pe finalul primei reprize Steliano Filip a dublat avantajul pe tabelă cu un șut de la marginea careului mare ce a intrat în plasă la rădăcina barei din stânga lui Lytovka, efortul portarului lui FC Voluntari de a bloca șutul fiind inutil. Chiar dacă ritmul jocului ”câinilor roșii” a scăzut, ei au reușit al treilea gol în minutul 60, Anton oferind o mostră de tehnică șutând sub transversală de la 20 de metri după ce l-a văzut pe goalkeeper-ul gazdelor puțin ieșit din poartă. După numai 5 minute Spahija s-a înălțat în careul lui Dinamo și a trimis în plasă mingea centrată din corner de Kone reaprinzând speranțele pentru ilfoveni. Eforturile lor nu s-au mai concretizat pe tabelă, astfel încât s-a terminat FC Voluntari – Dinamo 1-3 (0-2), victorie în urma căreia bucureștenii au urcat pe locul 4 al clasamentului. FC Voluntari (antrenor Gigi Mulțescu): Lytovka – L. Rus, C. Achim (min. 56 Iorga), Spahija, Briceag – S. Rădoi, Novac – Hamed Kone, Goossens (min. 69 Pancu), Voduţ (min. 79 Ioniță)  – Ad. Bălan; Dinamo (antrenor Mircea Rednic): Cerniauskas – Fai Collins, Nedelcearu (min. 56 Marc), Mevlja, S. Filip – P. Anton, Van Haaren (min. 53 Gavrilă) – D. Rotariu, Vojnovic, C. Matei – Gnohere (min. 67 Essombe).