Liga a II-a: Rapid încheie anul în fotoliul de lider

rapid liderÎn epilogul etapei a 17-a a seriei I, Rapid a executat cu sânge rece echipa condusă de Viorel Ion. În Giulești, Gloria Buzău a plecat la pauză cu patru goluri primite și a reușit să stăvilească aplombul ofensiv al gazdelor în repriza secundă. Scorul a fost deschis în minutul 19 de Martin după o acțiune personală, o pătrundere în careul buzoienilor în urma căreia a șutat plasat la colțul lung, apoi în minutul 25 Popa taxează un moment de degringoladă în defensiva oaspeților și înscrie din apropiere în poarta părăsită de portarul Iordache. Același Popa a făcut ”dubla” în minutul 36 după ce Vîrtej a pierdut mingea la 30 de metri de propriile buturi, ultimul gol fiind reușit de Trandu din lovitură liberă. Rapid – Gloria Buzău 4-0 (4-0) este rezultatul ce îi detașează pe giuleșteni la trei puncte în fața urmăritoarelor Dunărea Călărași și Dacia Unirea Brăila. Sâmbătă, 5 decembrie va avea loc etapa a 18-a a Ligii 2, ultima din acest an, după următorul program: Seria I: Gloria Buzău – SC Bacău, Oţelul Galaţi – Rapid CFR Suceava, ACS Berceni – Bucovina Pojorâta, CS Baloteşti – Dacia Unirea Brăila, Farul Constanţa – Dunărea Călăraşi, Ceahlăul Piatra Neamţ – FC Academica Clinceni. Rapid București stă. Seria a II-a: Şoimii Pâncota – Universitatea Cluj, CS Mioveni – Gaz Metan Mediaş, Olimpia Satu Mare – Unirea Tărlungeni, CSM Râmnicu Vâlcea – UTA Bătrâna Doamnă, FC Braşov – Chindia Târgovişte, FCM Baia Mare – FC Bihor Oradea, FC Caransebeş – Metalul Reşiţa.