Se putea mai mult: Dinamo București – CSMS Iași 0-0

se putea mai multCSMS Iași a mai făcut joi seara un pas uriaș către calificarea în play-off-ul Ligii 1, după ce a terminat nedecis (scor 0-0) partida disputată în Capitală în compania lui Dinamo. Meciul disputat în ”Groapă”, în prezența a doar circa o mie de spectatori, a avut de toate, mai puțin goluri. Gazdele au început mai bine partida, în minutul 4, Vojnovic ratând incredibil, din câțiva metri, după ce a fost servit excelent de Essombe. În minutul 23, Crețu are, la rândul său, ocazia de a deschide scorul, șutul puternic al mijlocașului ieșean fiind însă parat de Cerniauskas. În minutul 33, ”centralul” Iulian Călin oprește jocul și trimite echipele la vestiare, după ce o parte dintre membrii galeriei lui Dinamo au strigat expresii xenofobe la adresa lui Lukacs Bole, asta după ce, în prealabil, crainicul stadionului a făcut apel la spectatori ca scandările să înceteze. Potrivit regulamentului, în cazul în care, după revenirea echipelor pe teren, după zece minute, scandările nu încetau, arbitrul putea fluiera finalul partidei, echipa gazdă urmând să piardă meciul, la masa verde, cu scorul de 0-3. Nu s-a întâmplat, însă, așa, întrucât, supărați pe decizia arbitrului, galeria ”câinilor roșii” a părăsit stadionul, iar partida a putut fi reluată. Până la finalul primei reprize, cele două echipe nu au mai jucat nimic, cuvântul de ordine în acest interval de timp fiind plătirea ”polițelor” de către unii jucători. Imediat după ce arbitrul central a pus capăt primei părți a jocului, Grahovac l-a bruscat pe Rotariu, supărat că acesta nu i-a dat balonul, după o fază în care ieșenii au trimis mingea în out, pentru a permite doctorilor să intre în teren, pentru a acorda îngrijiri medicale unui coechipier aflat la pământ și a primit, pe merit, cartonașul galben. La reluare, cei care sunt mult mai prezent în atac sunt fotbaliștii lui Nicolo Napoli, care simt că pot pleca din Ștefan cel Mare cu mai mult decât un punct. În minutul 47, Grigorie reia spectaculos, din foarfecă, din careul mare, însă mingea trimisă de acesta trece puțin pe lângă poartă. În minutul 49, Onduku își încearcă și el șansa, dar trage mult peste transversală. Oaspeții continuă să preseze în jumătatea adversă, având în minutul 61 o ocazie imensă de a înscrie, prin Bole, care a fost blocat în ultimă instanță de Marc. Dinamoviștii își revin spre finalul partidei, însă dominarea lor este una sterilă, în ciuda mutărilor ofensive efectuate în repriza a doua de antrenorul Mircea Rednic. Partida se încheie cu scorul de 0-0, spre dezamăgirea ambelor formații, care și-au pus mari speranțe în adjudecarea celor trei puncte: Dinamo – pentru a se distanța la cinci puncte de eterna sa rivală, Steaua, iar CSMS Iași – pentru a trece pe un loc de play-off, cu numai șase etape înainte de finalul sezonului regulat. Au evoluat formațiile: Dinamo București: Cerniauskas – Fai, Marc, Mevlja, Filip – Anton, Vojnovic (min. 52 Gohere), Matei (min. 54 Shalaj), Rotariu, Palic – Essombe (min. 68 Șerban); CSMS Iași: Grahovac – Voicu, Mihalache, Ciucă, Țigănașu – Crețu, Mitic, Bole, V. Gheorghe (min. 35 Grigorie) – Onduku (min. 58 Piccioni), Golubovic. În celelalte meciuri din etapa a 20-a a Ligii 1, disputate la mijlocul acestei săptămâni, s-au înregistrat rezultatele: CS Universitatea Craiova – ACS Poli Timișoara 1-1, Concordia Chiajna – Viitorul Constanța 2-2, CFR Cluj – Pandurii Târgu jiu 1-2, FC Botoșani – Petrolul Ploiești 2-1, ASA Târgu Mureș – Steaua 1-1, Astra Giurgiu – FC Voluntari 1-1. Clasament: 1. Astra – 41 p, 2. Pandurii Tg. Jiu – 39 p, 3. Viitorul – 37 p, 4. Dinamo – 34 p, 5. Steaua – 31 p, 6. ASA Tg. Mureș – 28 p, 7. CSU Craiova – 27 p, 8. CSMS Iași – 27 p, 9. CFR Cluj – 22 p, 10. ACS Poli Timișoara – 20 p, 11. FC Botoșani – 17 p, 12. Concordia Chiajna – 15 p, 13. FC Voluntari – 12 p, 14. Petrolul Ploiești – 8 p. Etapa viitoare programează partidele: vineri, 4 decembrie: CFR Cluj – Concordia Chiajna (ora 20.30); sâmbătă, 5 decembrie: Pandurii Tg. Jiu – FC Botoșani (ora 18.00), ACS Poli Timișoara – Viitorul Constanța (ora 20.30); duminică, 6 decembrie: CSMS Iași – Astra Giurgiu (ora 18.00), Steaua – CSU Craiova (ora 20.30); luni, 7 decembrie: FC Voluntari – ASA Tg. Mureș (ora 18.00), Petrolul Ploiești – Dinamo (ora 20.30). (Edmond Macri)