EURO 2016: Anglia – Țara Galilor 2-1 (0-1)

Naționala de fotbal a Angliei a învins-o pe cea a Țării Galilor cu scorul de 2-1 (0-1), în meciul care s-a desfășurat joi pe Stade Bollaert-Delelis din orașul Lens, în Grupa B a EURO 2016. Țara Galilor a condus după golul lui Gareth Bale din minutul 42, dar s-a văzut egalată în minutul 56, când a punctat Jamie Vardy. Daniel Sturridge a adus victoria Angliei în minutul 90+2, după un un-doi cu Dele Alli. De menționat că atât Vardy, cât și Sturridge au fost introduși la pauză. Chiar dacă jocul Angliei nu a strălucit, echipa a smuls in extremis o victorie meritată în acest derby britanic. De notat că Bale a marcat 9 din ultimele 14 goluri ale Țării Galilor în meciuri oficiale.  Țara Galilor se află pentru prima oară la un turneu final de Campionat European. Naționala galeză a ajuns în sferturile de finală ale EURO 1976, însă atunci turneul final avea doar patru echipe. În aceeași grupă, Slovacia a învins miercuri Rusia cu 2-1.