EURO 2016: Cehia – Croația 2-2 (0-1)

Naționalele de fotbal ale Cehiei și Croației au terminat la egalitate 2-2 (0-1) într-un meci disputat vineri seara pe Stade Geoffroy-Guichard, din Saint-Etienne, în cadrul grupei D a EURO 2016. Golurile au fost marcate de Ivan Perisic, în minutul 37 și Ivan Rakitic, în minutul 59 pentru croați, respectiv Milan Skoda, în minutul 76 și Tomas Necib (90+3, din penalty) pentru cehi. Partida a avut două reprize diferite, primul mitan aparținând în totalitate croaților, cel de-al doilea arătând o echipă a Cehiei care, deși la un moment dat părea îngenuncheată, în ultimul sfert de oră a revenit incredibil, reușind să restabilească surprinzător egalitatea pe tabela de marcaj. În minutul 85, arbitrul englez Mark Clattenburg a întrerupt meciul pentru 5 minute din cauza petardelor aruncate în teren din sectorul peluzei croate. După reluare, în minutul 90+3, cehii au obținut o lovitură de la 11 metri, după ce croatul Vida a atins mingea cu mâna în careu, Tomas Necid executând penalty-ul perfect și stabilind scorul final, 2-2, surprinzător dacă ținem cont de modul în care s-au desfășurat ”ostilitățile” timp de 90 de minute. Cehia: 1. Petr Cech — 2. Pavel Kaderabek, 6. Tomas Sivok, 5. Roman Hubnik, 8. David Limbersky — 20. Jiri Skalak (18, Josef Sural, 67), 22. Vladimir Darida, 10. Tomas Rosicky (căpitan); 13. Jaroslav Plasil (Necid 86), 19. Ladislau Krejci — 21. David Lafata (12. Milan Skoda 67); Croația: 23. Danijel Subasic — 11. Darijo Srna (căpitan), 5. Vedran Corluka, 21. Domagoj Vida, 3. Ivan Strinic (2. Sime Vrsaljko — 90+8) — 10. Luka Modric (Kovacik — 62), 19. Milan Badelj — 14. Marcelo Brozovic, 7. Ivan Rakitic (13. Gordon Schildenfeld, 90+7), 4. Ivan Perisic (9. Andrej Kramaric, 87) — 17. Mario Mandzukic (20. Marko Pjaca, 90+3).