Rezultate înregistrate duminică în preliminariile CM 2018

Duminică au debutat în Europa preliminariile Cupei Mondiale din Rusia 2018. Iată rezultatele înregistrate:

Malta – Scoţia 1-5

Surpriza Grupei E a preliminariilor pentru Cupa Mondială din 2018 s-a produs la Astana, unde echipa gazdă, Kazahstan, a remizat cu Polonia, scor 2-2. Echipa oaspete, una dintre favoritele pentru calificarea la turneul final, a început cum nu se putea mai bine și a deschis scorul prin Kapustka în minutul 8.  Lewandowski avea să majoreze avantajul oaspetilor în minutul 35, dintr-un penalty pe care tot el îl obținuse. Între cele doua goluri, polonezii au mai avut o bară prin Milik, noul jucator al lui Napoli. Kazahstan și-a arătat colții pe finalul primei reprize și a ratat o mare ocazie prin Islamkhan. În partea secundă, gazdele au punctat de două ori pe tabelă prin același Khizhnichenko, un atacant extrem de robust, care a înscris doua goluri din interiorul careului mic advers. La rândul său, Danemarca a învins Armenia, cu 1-0 (1-0), duminica seara, în grupa României pentru calificarea la Cupa Mondială din 2018. Danezii au deschis scorul în minutul 16, prin Eriksen, cu un șut la colțul lung, după care au mai avut o bară într-o primă repriză dominată autoritar. În partea secundă, Eriksen a ratat o lovitură de la 11 metri, obținută de Fischer în minutul 72. Armenii au avut cea mai periculoasă șansă a lor de gol în minutul 77, când au bâlbâit o minge în careul advers, la capătul unui contraatac. Pentru Danemarca a fost primul meci cu norvegianul Age Hareide pe bancă, cel care l-a înlocuit la cârma echipei pe Morten Olsen.